بهترین نهال گردو زود بازده؛ معرفی ۵ نهال گردو پر ثمر

فهرست محتوا

توجه به تناسب آب‌و‌هوایی و اقلیمی و هدف از کاشت، از مهم‌ترین موارد انتخاب نهال گردو زود‌بازده و احداث باغ گردو هستند. شاید همه کسانی که قصد خریداری نهال گردو را دارند، به‌دنبال بهترین نهال گردو زود‌ بازده به‌منظور سودآوری بیشتر باشند. بهترین نهال گردو زود بار ده کدام است و چطور باید آن را کاشت و نگهداری کرد؟ مطالعه این مقاله برای افرادی که قصد کسب اطلاع درباره گونه‌ها و روش‌های درخت گردو زود‌ بازده را دارند، توصیه می‌شود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر؛ یکی از انواع نهال گردو زود بازده بومی ایران

نهال گردو ژنوتیپ برتر، نوعی گردوی بومی ایران است که از طریق اصلاحات ژنتیکی ایجاد شده و نسبت به نهال گردوی معمولی، باردهی بیشتری دارد. میزان علاقه و استفاده از این‌گونه در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و این نهال جزو بهترین نهال گردو زود‌بازده محسوب می‌شود. این نوع گردو، مناسب مناطقی است که دما‌های نسبتا گرمسیر تا معتدل دارند و پس از ۶ تا ۸ سال از کاشت، به باردهی اقتصادی می‌رسد. برای پرورش نهال گردو ژنوتیپ، به ۶۰۰ تا ۱۴۰۰ ساعت سرما در سال با دمای تا صفر درجه سانتی‌گراد نیاز است. 

در‌صورتی‌که منطقه شما از دستگاه‌های سرمایشی خوب برخوردار نیست، بهتر است نهال گردوی دیگری را برای کاشت انتخاب کنید. در این صورت، ارقامی مانند نهال گردو فرنور، چندلر، اسرائیلی و خوشه‌ای، گزینه‌های بهتری برای کاشت محسوب می‌شوند. قبل از خرید نهال گردو ژنوتیپ، در مورد نژاد‌های مختلف گردو و مزایا و معایب کاشت آن‌ها به‌خوبی تحقیق کنید. همچنین، اطلاعاتی در مورد مراحل شروع باردهی، نیازمندی‌های آبیاری، کوددهی، هرس و سم‌پاشی نهال گردو نیز به‌دست آورید. اطلاع از این موارد تاثیر بسیاری بر میزان محصول و زمان باردهی درختان گردو دارد.

نهال گردو چندلر؛ یکی از انواع نهال‌های گردو دیرگل 

نهال گردو چندلر یکی از انواع نهال گردو زود بازده است و از گردو‌های بومی منطقه آمریکای شمالی محسوب می‌شود. این نهال از سال اول پس از کاشت به بار می‌نشیند و در زمان بلوغ، با‌توجه‌به میزان باردهی، صرفه اقتصادی بسیار خوبی دارد. رشد این نهال در ارتفاع‌های ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ متری صورت می‌گیرد و جزو نهال‌های دیرگل محسوب می‌شود. نهال گردو چندلر نیازمند حدود ۱۰۰۰ ساعت سرما است و میوه‌ آن شکل بیضی و مغزی سنگین و با‌کیفیت بسیار بالایی دارد. شاخه‌های جانبی گردو چندلر پیوندی باعث می‌شود که باردهی این درخت بسیار مناسب باشد. مغز گردو‌های این نهال بسیار روشن بوده و به‌راحتی از پوست جدا می‌شود. 

ارتفاع درخت گردو چندلر تا ۱۵ متر می‌رسد و به دلیل مقاومت در برابر سرما و یخ‌زدگی، دیرگل و دیر برگ است. نهال گردو چندلر خود گرده‌افشان است، اما امکان استفاده از گونه‌های گرده‌افشان دیگر برای افزایش باردهی نیز در کنار آن وجود دارد. واریته چندلر به نسبت ۹۵ به ۵ کاشته می‌شود و پایهٔ آن رقم Juglans regia است که در برابر آفت خط سیاه که یکی از مهم‌ترین آفات گردو محسوب می‌شود، مقاوم است. به‌طور‌کلی، زمان کاشت درخت گردو چندلر از اواسط آبان تا اوایل فروردین ماه است.

۱۲ ماه؛ زمان موردنیاز برای باردهی نهال گردو چندلر

نهال گردو فرنور؛ بهترین نهال گردو زود بازده برای کاشت در ایران

نهال گردو فرنور از‌جمله گونه‌های پربازده و بارآور گردو محسوب می‌شود. به‌طور‌متوسط، هر درخت گردو فرنور در سن ۵ تا ٧ سال حدود ۵٠ تا ١٠٠ کیلوگرم و در سن ٩ تا ١٠ سال تقریبا ٢٠٠ تا ٢۵٠ کیلوگرم بار می‌دهد. همچنین، در سن ١۵ تا ٢٠ سال، هر درخت به‌راحتی بین ٢۵٠ تا ٣٠٠ کیلوگرم باردهی خواهد داشت. این‌گونه گردو اصالت فرانسوی دارد و در ارتفاع ١۵٠٠ تا ٢٣٠٠ متری به‌راحتی رشد می‌کند. سایز میوه گردو فرنور بزرگ بوده و پوست نازک و کاغذی و سفید رنگ و بزرگ دارد. 

اگر قصد خرید نهال گردو فرنور را دارید باید بد‌انید که این نهال از سال دوم شروع به باردهی می‌کند و با‌توجه‌به کیفیت میوه، پربازده بودن و زودبازده بودن، مورد‌توجه بسیاری از باغداران قرار‌گرفته است. درخت فرنور زمان بلوغ، تا ٨ تن گردو در هر هکتار تولید می‌کند. برای افزایش باردهی نهال گردو فرنور، نیاز به گرده‌افشانی از نوع فرنت خواهید داشت.

نهال گردو فرنور؛ جزو سودآور‌ترین انواع نهال گردو

نهال گردو پکان؛ یکی از انواع نهال گردو مقاوم در برابر سرما

کشور آمریکا بزرگترین تولیدکننده نهال گردو پکان است که به‌عنوان گردوی آمریکایی نیز شناخته می‌شود. این نهال از انواع درخت گردو زود بازده بوده و در مناطق گرمسیر رشد می‌کند و محصول با‌کیفیتی را به ارمغان می‌آورد. از‌جمله دلایل محبوبیت نهال گردو پکان، مقاومت آن در برابر سرما و امکان استفاده از چوب و روغن آن است که در مجموع این‌گونه را برای کاشت در نهالستان گردو مناسب می‌کند. کشت این نهال در مناطق گرمسیر ایران مانند اهواز و دزفول موفقیت‌آمیز است. 

نهال گردو پکان برای باردهی مطلوب نیازمند هرس، کوددهی و آبیاری منظم است. بهترین زمان برای کاشت نهال گردو پکان، اواسط تابستان یا اوایل بهار است. درختان گردو پکان تا ١٠٠ سال نیز عمر می‌کنند و برای حفظ شرایط رشد، فاصله مناسب بین نهال‌ها باید رعایت شود. این درختان برای رشد بهتر نیازمند خاکی شنی-لومی با بافت مناسب هستند.

نهال گردو کاغذی؛ مشهورترین‌ نوع نهال گردو ایرانی

نهال گردو کاغذی، گونه‌ای از خانواده راش‌سانان است و یکی از قدیمی‌ترین انواع گردو‌ها محسوب می‌شود و جزو مشهورترین‌ انواع گردو ایرانی است. این‌گونه با ویژگی‌هایی همچون رنگ سفید و مغز و وزن مغز ۴٠٠ تا ۴۵٠ گرم برای هر کیلوگرم گردو، مورد‌توجه ویژه باغداران بوده و در دسته بهترین نهال گردو زود‌بازده قرار دارد. نهال گردو کاغذی به دلیل ضخامت کم‌پوست و تنیدگی کمتر مغز با پوست، بسیار مورد علاقه کشاورزان است و امکان کاشت آن در اکثر مناطق کشور وجود دارد. پیشینه این نوع گردو به کشور‌هایی مانند آمریکا و فرانسه می‌رسد و از این کشور‌ها به ایران وارد شده است. نهال گردو کاغذی در هوای سردسیر و معتدل، باردهی بیشتری دارد و نهال‌های دیرگل در صورت مرتفع کردن نیاز سرمایی، به شکوفه دهی می‌رسند. 

بهترین زمان کاشت نهال گردو کاغذی، اواسط پاییز و یا اوایل بهار است. قبل از کاشت این‌گونه نهال گردو زود بار ده لازم است محل کاشت به دقت آماده شود و پیش از کاشت نهال، کلوخه‌ها شکسته، علف‌های هرز از بین برده و زهکشی‌ها اصلاح شوند. در‌نهایت، در نظر گرفتن نکاتی مانند نورگریزی و نورگرایی برای کاشت گردو کاغذی حائز اهمیت است. طبق برآورد‌ها، عمر مفید درخت گردو کاغذی بین ۵٠ تا ۶۵ سال تخمین‌زده می‌شود و برای باغداران گونه‌ای سودآور و اقتصادی به شمار می‌رود.

نهال گردو خوشه ای؛ یکی از بهترین انواع نهال گردو زود بازده

نهال گردو خوشه‌ای به دو نوع با پایه بلند و کوتاه تقسیم می‌شود که ارتفاع نوع بلند آن تا ١۵ متر و نوع کوتاه آن تا ٨ متر می‌رسد. این گردو از ارقام بذری و پربار قدیمی باغات گردو به شمار می‌رود و با عنوان گردو خوشه‌ ای زود‌ بازده نیز شناخته می‌شود. این نوع گردو اصلیتی فرانسوی داشته و در ایران با انجام برخی اصلاحات ژنتیکی کاشته می‌شود. مناطق سردسیر بهترین جا برای کاشت نهال گردو خوشه‌ای هستند و پس از سه سال از کاشت آن به باردهی و تولید محصول می‌رسد. در نتیجه این نوع نهال برای کاشت به‌منظور فروش نهال گردو زود بازده مناسب و اقتصادی است.

عمر مفید این درختان بیش از ۶۵ سال است و تا صد سال نیز عمر می‌کنند. عواملی مانند رسیدگی‌های منظم، هرس به موقع، نیاز سرمایی و آبیاری منظم در افزایش طول عمر و باردهی درخت گردو خوشه‌ای تاثیرگذار است. بهترین زمان برای کاشت نهال گردو خوشه‌ای پس از اتمام فصل سرماست و گردو‌های آن در هنگام رسیدگی، با ترک سبز پوست خود به زمین می‌افتند. خاک این نهال باید ملایم و دارای مقدار کمی اسیدیته باشد.

نهال گردو اسرائیلی؛ یکی از پربارترین انواع نهال گردو

نهال گردو اسرائیلی به‌عنوان یکی از ارقام با بهره‌وری بالا و کیفیت مطلوب شناخته می‌شود. درختان گردو اسرائیلی در شرایط اقلیمی ایران نیز رشد می‌کنند. این نوع گردو با خصوصیاتی از‌جمله باردهی بالا و میوه‌های خوشه‌ای که در هر شاخه رشد می‌کنند، از سایر نژاد‌های گردو متمایز است و به همین دلیل به‌عنوان نهال زود‌ بازده نیز شناخته می‌شود. منطقه‌های با ارتفاع بالا و شرایط سرد و زمستانی برای کاشت این‌گونه مناسب‌تر هستند. 

درخت گردو اسرائیلی دارای برگ‌های کشیده و میوه‌های بیضی‌شکل است و به دلیل پوسته کاغذی و نازک، نیازمند رسیدگی و مراقبت منظم و اصولی از آن است. علاوه‌بر مصرف میوه، چوب این درخت هم با ارزش است و در کنار امکان فروش نهال، منبع درآمد دوم باغداران محسوب می‌شود. نهال گردو اسرائیلی از سال دوم کاشت شروع به باردهی می‌کنند و میزان باردهی آن هر‌ساله افزایش می‌یابد. زمان مناسب برای کاشت نهال گردو اسرائیلی پس از اتمام فصل سرما یا قبل از شروع آن است.

نهال گردو اسرائیلی؛ یکی از مناسب‌ترین انواع نهال گردو برای کاشت در ایران

شرایط آب‌‌و‌هوایی و اهداف باغدار؛ از مهم‌ترین عوامل موثر در انتخاب نهال گردو زود بازده

انتخاب و خرید بهترین رقم نهال گردو، به‌عنوان مهم‌ترین مرحله در احداث باغ گردو محسوب می‌شود؛ بنابراین، از آن‌جایی‌که این مرحله نباید به‌سرعت و سطحی انجام شود، بهتر است با دقت در مورد شرایط و عوامل موثر در کاشت بهتر و افزایش باردهی آن تحقیق کرده و سپس اقدام به کاشت این نهال کنید. در ادامه، عوامل موثر در انتخاب نهال گردو زود‌بازده را معرفی کرده‌ایم.

توجه به شرایط آب و هوایی؛ یکی از موارد موثر در میزان باردهی درخت گردو

انتخاب نهال گردو باید با شرایط اقلیمی منطبق باشد؛ زیرا این شرایط در باردهی درخت گردو تأثیر می‌گذارد. برخی ارقام درخت گردو مناسب و سازگار با آب و هوای سرد و کوهستانی هستند که به دلیل این سازگاری، در شرایط هوای سرد بهتر عمل می‌کنند.

خاک مطلوب؛ مهم‌ترین عامل رشد صحیح و باردهی به موقع محصول درخت گردو

خاک مناسب که حاوی مواد مغذی بوده و میزان آبیاری آن مناسب باشد، نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه نهال گردو دارد. با ایجاد شرایط محیطی مطلوب، این اقدامات باعث حفظ درخت از آسیب‌ها و آفات مختلف می‌شود و به رشد صحیح و باردهی به موقع آن کمک می‌کند.

خاک مناسب؛ یکی از موثرترین عوامل افزایش محصول درخت گردو

انتخاب مکان کاشت مناسب؛ یکی از مراحل مهم در کاشت نهال گردو زودبازده

یکی از نکات حیاتی در مراقبت از نهال گردو زود‌ بازده، انتخاب مکان مناسب برای کاشت آن است. این نهال به نور آفتاب نیاز دارد؛ بنابراین باید مکانی را برای کشت آن انتخاب کرد که حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز نور آفتاب دریافت کند. اطمینان از وجود خاک مناسب برای رشد نهال و زهکشی مناسب یکی دیگر از نکات مهمی است که قبل از کاشت نهال گردو باید مدنظر قرار داد. همچنین، توجه به ارتفاع سطح زمین و جریان هوای مناسب نیز در کاشت این نهال از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهداف باغدار؛ مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در انتخاب نوع نهال گردو

کاشت نهال گردو زود‌بازده یکی از روش‌های پرطرفدار باغبانان برای بهره‌برداری بیشتر و سریع‌تر محصول گردو است. این‌روش با افزایش سریع تولید، منجربه افزایش درآمد باغداران نیز می‌شود. یکی از مزایای اصلی کاشت نهال گردو زودبازده، سرعت در بهره‌برداری از محصولات آن است. 

نهال‌های زودبازده معمولا در چند سال اول پس از کاشت، میوه می‌دهند که به کشاورزان اجازه می‌دهد سریعا محصولات خود را به بازار عرضه کرده و درآمد خود را افزایش دهند. علاوه‌بر این، کاشت نهال گردو زود بار ده، کمک به کنترل علف‌های هرز است. با رشد سریع نهال‌ها، احتمال رشد علف‌های هرز کاهش می‌یابد و کشاورزان نیاز کم‌تری به استفاده از سموم شیمیایی خواهند داشت.

برای افزایش باردهی نهال گردو از کارشناسان نهال زرینه مشورت بگیرید

در این مقاله، انواع نهال‌ گردو و شرایط کاشت هر‌کدام توضیح داده شد. انتخاب نهال مناسب و سازگار با شرایط محیطی شما، در افزایش باردهی محصول باغ گردو و افزایش سودآوری باغداران موثر است. همچنین، انتخاب نهال مناسب برای هر اقلیم خطر ابتلا به بیماری‌های درخت را کاهش می‌دهد. یکی از نکات مهم برای خرید نهال گردو، خرید نهال از نهالستان‌های معتبر و قابل‌اعتماد است.

انواع نهال گردو در نهالستان نهال زرینه، شناسنامه و ضمانت معتبر دارند. کمک گرفتن از کارشناسان ماهر در امر کاشت نهال، در انتخاب بهترین نهال گردو با بیشترین میزان بازدهی بر‌اساس شرایط منطقه و میزان بودجه شما بسیار موثر است. به‌این‌ترتیب با احداث باغ گردو به‌صورت اصولی، به سود قابل‌توجهی نیز دست خواهید یافت. اگر سوالی در زمینه شناخت و کاشت بهترین نهال گردو زود‌ بازده دارید، آن را در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *