آموزش حلقه برداری درخت + دلایل و زمان مناسب آن

حلقه‌ برداری درخت در لیست اقداماتی است که برای افزایش عملکرد میوه در چند گونه کاربرد دارد. حلقه‌برداری برای تولید میوه روشی است که اغلب در درختان سیب، گردو و انگور استفاده می‌شود. حلقه‌برداری شامل بریدن یک نوار نازک پوست از اطراف تنه یا شاخه‌هاست. برای این کار باید از یک چاقوی کمربندی مخصوص استفاده کنید و مطمئن شوید که لایه‌های عمیق‌تر از لایه کامبیوم (لایه‌ای از چوب در زیر پوست) را برش نمی‌زنید. این نوع حلقه‌برداری، جریان کربوهیدرات‌ها را در درخت قطع می‌کند و غذای بیشتری را برای رشد میوه در دسترس قرار می‌دهد. اما آیا حلقه‌برداری درختان میوه کار درستی است و امکان انجام روی همه درخت‌ها وجود دارد؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک‌های حلقه‌برداری درخت این مقاله را مطالعه کنید.

چطور حلقه برداری درخت را انجام دهیم؟

حلقه‌برداری به معنای بریدن عمیق سطح بیرونی درخت است، طوری که کامبیوم اطراف درخت را کاملا جدا کند. کل محیط کامبیوم حاوی آوند چوبی و آبکش است که در آن‌ها سلول‌های رسانا وجود دارد. آوند رسانای آب و آبکش است. افرادی که قصد حلقه‌ برداری درخت انگور و سیب و سایر میوه‌ها را دارند، باید از نحوه هرس درخت نیز مطلع باشند، چرا که حلقه‌ برداری درخت یکی از تکنیک‌های هرس درختان است. روش‌های مختلف حلقه‌برداری شامل تکنیک‌های زخم مکانیکی و روش‌های شیمیایی با استفاده از محلول‌های خاص می‌شوند. 

تکنیک زخم مکانیکی و روش‌شیمیایی؛ دو روش حلقه برداری درخت

در نظر گرفتن نوع درخت؛ یکی از مهم‌ترین نکات حلقه‌برداری 

حلقه‌برداری عمدتا در تحقیقات فیزیولوژیکی با گیاهان علفی استفاده می‌شود و بسته به اثرات موردنظر، نوع و عرض موردنظر برای حلقه‌برداری باید انتخاب شود. برای حلقه‌برداری به‌منظور تولید میوه، از چاقو‌های مخصوص استفاده می‌شود که نواری نازک از پوست را جدا می‌کنند. همچنین، برای بستن شاخه‌های درختی با قطر حداقل ۵ سانتی‌متر، از چاقو‌هایی به شکل “S” استفاده می‌شود و برش‌های ابتدایی و انتهایی حدود ۲.۵ سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند. 

مهم‌ترین نکته در حلقه‌برداری، اطلاع از روش حلقه‌برداری درخت است. به‌عنوان مثال، روش حلقه برداری درخت انگور با روش حلقه برداری درخت گردو متفاوت است و در هنگام انجام این کار باید به این نکته نیز توجه داشته باشید. توصیه‌ می‌شود اگر نهال‌‌های باغ‌ خود را از طریق خرید اینترنتی نهال میوه انجام داده‌اید، برای اطلاع از روش درست هرس درختان و حلقه‌برداری درخت میوه از آن‌ها برای این کار مشورت بگیرید.  

نوع درخت میوه؛ مهم‌ترین عامل موثر در روش حلقه برداری درخت

چرا باید حلقه برداری درخت را انجام دهیم؟ نقش حلقه برداری در افزایش محصول درخت 

حلقه‌برداری درختان میوه به‌طور‌تصادفی یا بدون یادگیری روش مناسب حلقه‌برداری درختان کاری بسیار اشتباه است. بستن کمربند درختان یا روش اشتباه حلقه‌ برداری درخت سیب، گردو یا انگور، عمر درخت را کم‌ می‌کند. اگر باغ گردو دارید و سوال شما این است که چگونه درخت گردو را پربار کنیم، یکی از راهکارهای آن هرس و حلقه‌ برداری درخت است. انجام حلقه‌برداری باعث تولید میوه درختان گردو، سیب و انگور و هم‌چنین بزرگ‌تر و پر‌حجم‌تر شدن محصل آن‌ها و کوتاه‌تر شدن زمان برداشت آن‌ها می‌شود. اگرچه بسیاری از باغبان‌های خانگی حلقه‌برداری را برای تولید میوه بیشتر انجام نمی‌دهند، اما حلقه‌برداری یک روش استاندارد برای باغداران است.

حلقه‌برداری درخت؛ یکی از مهم‌ترین را‌ه‌های افزایش میزان محصول

بهترین زمان حلقه برداری درخت؛ تابستان یا زمستان؟

اگر باغ‌دار هستید و خرید نهال را انجام داده‌اید و زمان قابل‌توجهی از کاشت آن می‌گذرد، بدون شک به فکر برداشت محصول و را‌ه‌های افزایش محصول و کیفیت آن افتاده‌‌اید. یکی از روش‌های افزایش حجم و کیفیت محصول، هرس و حلقه برداری درخت است؛ به شرطی که به‌درستی و در زمان درست انجام شود. پس در گام اول باید از زمان حلقه برداری درختان میوه مطلع باشید. بهار و تابستان بهترین زمان حلقه‌ برداری درخت گردو، سیب و انگور است. پس از رشد اولیه بهار، منابع زمین تخلیه شده و درخت آسیب پذیر‌تر است. پوست و کامبیوم درخت نیز در این زمان شل‌تر و راحت‌تر از پاییز برداشته می‌شوند. 

درختان حلقه‌برداری شده معمولا در طی چندین سال به‌آرامی می‌میرند و به گونه‌های زیرین خاک اجازه می‌دهد تا به تدریج با سطوح نور بیشتر سازگار شوند. حلقه‌برداری همچنین خطرات ایمنی را برای کارگران در مقایسه با بریدن درختان کاهش می‌دهد. در نتیجه اگر عمر درخت شما بالاست و باروری آن کاهش پیدا کرده، حلقه‌ برداری درخت بهترین راهکار برای بیشترین استفاده از درخت در سال‌های پایانی عمر آن است. 

بهار و تابستان؛ بهترین زمان حلقه برداری درختان میوه

استفاده از تجهیزات باکیفیت و مشورت گرفتن از متخصصین باغبانی؛ از مهم‌ترین نکات حلقه برداری درخت

استفاده از تجهیزات با‌کیفیت، از‌جمله چاقو‌ها و دستگاه‌های مناسب برای انجام حلقه‌ برداری درخت، اطمینان از انجام صحیح و کارآمد این فرآیند را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین، مشورت با متخصصین باغبانی، به تایید روش‌ها و تکنیک‌های مدنظر شما برای حلقه‌برداری و افزایش محصول درختان کمک می‌کند. راهنمایی در خصوص زمان مناسب برای انجام حلقه‌برداری، انتخاب درختان مناسب و نحوه مراقبت پس از آن، جزو ‌مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط مشاورین به شما هستند. گرفتن مشاوره در خصوص موارد ذکر شده، نقش مهمی در افزایش بهره‌وری درختان دارد. از این‌رو، استفاده از تجهیزات با‌کیفیت و مشورت با متخصصین باغبانی مانند متخصصین نهال زرینه برای حلقه‌برداری درختان به نحو احسن و افزایش حجم و کیفیت محصول باغ میوه شما ضروری است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *