انواع پیوند به درخت سیب: روش های متفاوت پیوند + انواع درخت

درختان سیب قابلیت‌های فراوانی برای پیوند زدن دارند که باعث قوی‌تر و پرباتر شدن این نوع درختان میوه می‌شوند؛ بنابراین برای باغبان‌ها بسیار مهم است که با چگونگی پیوند زدن درخت سیب آشنا باشند. در این مقاله، انواع پیوند به درخت سیب را بررسی می‌کنیم و در ادامه انواع درختانی را معرفی خواهیم کرد که می‌توان آن‌ها را به درخت سیب پیوند زد. همچنین به نکاتی مهم در مورد پیوند زدن این درخت میوه اشاره می‌کنیم تا باغبان‌ها با استفاده از این اطلاعات، درختان سیب با کیفیت‌تری داشته باشند.

پیوند اسکنه‌ای؛ رایج‌ترین روش پیوند درخت سیب

پیوند اسکنه‌ای یکی از رایج‌ترین روش‌های انواع پیوند به درخت سیب است که زمان مناسب انجام آن، اواخر زمستان و هنگام پایان دوره خواب درخت سیب است. برای انجام این نوع پیوند کشاورزان باید به سراغ پایه‌هایی بروند که قطر آن‌ها به ۳ الی ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد؛ سپس کشاورزان باید برش‌هایی به عمق ۲ تا ۵ سانتی‌متر روی این پایه‌ها ایجاد کنند. با این کار، پیوندک‌هایی به طول ۱۲ تا ۲۰ سانتی‌متر از پایه جدا می‌شوند و در قسمت پایینی پیوندک‌ها، این برش‌ها حالتی اریب دارند.

ضمنا پیوند اسکنه‌ای یک روش پرکاربرد برای تقویت یا تغییر رقم درخت سیب محسوب می‌شود؛ البته مهم است تا کشاورزان برای کسب اطمینان از مناسب بودن پایه درخت سیب برای پیوند زدن، یک پایه درخت سالم از نهالستان خریداری کنند.

پیوند جوانه؛ یک روش سریع و آسان برای پیوند درخت سیب

پیوند جوانه در مقایسه با سایر روش‌های پیوند زدن درخت سیب بسیار آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و به‌طور‌معمول این روش، یک راهکار مناسب برای تکثیر ارقام جدید درخت سیب محسوب می‌شود. به‌علاوه، پیوند جوانه باید در فصل تابستان انجام شود تا باغبان‌ها پیوندهای با‌دوامی داشته باشند. این مدل پیوند درخت سیب نیز به‌صورت جدا‌کردن لایه سبز و انعطاف‌پذیر پوست درختان سیب جوان انجام می‌شود.

البته در پیوند جوانه از انواع پیوند به درخت سیب، کشاورزان باید پایه‌هایی از درخت سیب را برای برش زدن انتخاب کنند که سالم و عاری از هرگونه بیماری هستند. گزینه مناسب پیش‌روی کشاورزان برای خرید نهال سیبی که جوانه‌های برگ قوی و سالم به‌منظور ایجاد پیوندک دارد، مراجعه به فروشگاهی معتبر برای انتخاب بهترین نهال سیب است. نهال‌های این فروشگاه‌ها در شرایط مناسبی نگهداری و موادمغذی مورد‌نیاز آن‌ها به‌خوبی تامین می‌شوند؛ بنابراین با خرید از آن‌ها، خیال کشاورزان از خرید نهالی سالم راحت خواهد بود.

پیوند سریع و آسان درخت سیب با روش پیوند جوانه

ترمیم شاخه های شکسته و آسیب‌دیده با روش پیوند تاجی

پیوند تاجی پایه‌های باریک (با قطر حدودا ۲۰ سانتی‌متر) را هدف قرار می‌دهد. زمان مناسب برای انجام پیوند تاجی نیز همزمان با آغاز رشد درخت سیب است؛ زیرا با شروع رشد، پوست پایه به‌راحتی از آن جدا می‌شود و بر‌اثر چنین اتفاقی پیوندک دقیقا زیر پوست پایه قرار می‌گیرد.

به‌علاوه، از آنجایی‌که پیوند تاجی در هنگام خواب درخت سیب انجام می‌شود، تا رسیدن موعد زمان انجام عمل پیوند، باید مدت زمان مشخصی در یخچال یا سردخانه نگهداری شود. ضمنا پیوند تاجی یک روش مناسب برای ترمیم شاخه‌های شکسته و آسیب‌دیده محسوب می‌شود؛ زیرا در این مدل از انواع پیوند به درخت سیب، شاخه‌های شکسته و آسیب‌دیده به شاخه‌هایی سالم تبدیل خواهند شد که این موضوع، به کشاورزان در داشتن درختان سیبی پربار و سالم بسیار کمک می‌کند؛ البته کشاورزان امکان استفاده از روش پیوند زدن تاجی برای انواع نهال میوه ها را دارند تا ارقام درختان میوه آسیب‌دیده خود را به درختانی سالم و پربار تبدیل کنند.

کمک به ترمیم شاخ و برگ‌های آسیب‌دیده با روش پیوند تاجی

دو شاخه با قطر مشابه را با روش زبانی پیوند بزنید

در‌ مقایسه با روش پیوند زدن درخت سیب تاجی، پیوند زبانی روی پایه‌هایی با قطر بسیار کوچک (چیزی در حدود ۱۳ میلی‌متر) برش ایجاد می‌کند و یکی از قوی‌ترین انواع پیوند درخت سیب محسوب می‌شود. به‌ دلیل اینکه در پیوند زبانی، لایه‌های سطحی فراوانی وجود دارند. کشاورزان هنگام انتخاب پایه‌های مناسب برای پیوند، علاوه‌بر در نظر گرفتن زمان کاشت نهال سیب، باید این نکته مهم را در‌نظر بگیرند که قطر پایه‌ها برای پیوند با‌یکدیگر یکسان باشد. درواقع، پیوندک در این برش باید از قسمت‌هایی ایجاد شود که حداقل ۲ یا ۳ جوانه دارند.

پیوند درخت سیب چه مزایایی دارد؟

پیوند زدن برای انواع درختان میوه مزایای فراوانی دارد. از‌جمله مهم‌ترین مزایای پیوند زدن برای درختان می‌توان به مواردی همچون افزایش تنوع ارقام،‌ افزایش مقاومت به آفات و بیماری‌ها، اصلاح ناهنجاری‌های درخت اشاره کرد؛ اما در مورد درخت سیب مزایای دیگری همچون قوی‌تر کردن گیاه، جوان کردن درخت، سازگاری با بستر، تکثیر، کنترل رشد، ترمیم آسیب‌های وارد شده به شاخ و برگ‌ها و افزایش میزان باردهی نیز به این موارد اضافه می‌شود.

به‌عنوان مثال یکی از پیوندهای مناسب برای افزایش بهره‌وری و باردهی درختان سیب، پیوند درخت گردو به سیب است. در این روش پیوند زدن نیز بخش پایینی ریشه یک گیاه به بخش بالایی ریشه گیاه دیگر پیوند زده می‌شود و با این کار کشاورزان یک درخت سیب تکامل‌یافته خواهند شد؛ البته برای موفقیت‌آمیز بودن، این پیوند را در زمان استراحت درخت انجام دهید. ضمنا پیش از هر‌اقدامی، مناسب بودن این نوع پیوند برای درخت سیب موردنظر را بررسی کنید.

افزایش چشمگیر باردهی؛ مزیت مهم پیوند زدن درخت سیب

درخت سیب را به کدام درختان می‌توان پیوند زد؟

گردو، خرمالو، توت و هلو از جمله درختان میوه‌ای هستند که می‌توان به درخت سیب پیوند زد. پیوند زدن درختان سیب با این نوع درختان میوه نیز مزایای فوق‌العاده‌ای همچون تسریع روند میوه‌دهی، ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده، اصلاح رشد و تبدیل واریته‌های قدیمی به واریته‌های جدید را به همراه دارد؛ البته پیش از پیوند زدن، کشاورزان باید به نکاتی مانند مناسب بودن نوع پیوند و انتخاب صحیح درخت توجه داشته باشند تا بهترین نتیجه را از انجام چنین کاری به دست آورند.

به‌عنوان مثال کشاورزان نباید درخت سیب را به درخت گلابی پیوند بزنند؛ زیرا این دو نوع درخت میوه ژانر کاملا متفاوتی با‌یکدیگر دارند و همچنین پایه و پیوندک جوش‌خورده ناشی از پیوند این دو درخت میوه، طول عمر کوتاهی دارد و به‌شدت ضعیف است.

نکات مهم پیوند درخت سیب برای تکثیر مناسب

نکته مهمی که کشاورزان باید در هنگام پیوند درخت سیب به آن توجه کنند، انتخاب پایه مناسب است. پایه باید با پیوندک سازگار باشد و در برابر برخی بیماری‌ها و آفات مقاومت خوبی از خود نشان دهد. همچنین انتخاب پیوندک مناسب برای دستیابی به موفقیت در پیوند سیب با سایر درختان میوه نیز بسیار حائز اهمیت است. کشاورزان برای انتخاب پیوندک مناسب باید به سراغ درختان سالم و قوی بروند که پایه آن‌ها با درخت سیب سازگار باشد. به‌علاوه، کشاورزان باید حین پیوند زدن از ابزار مناسب و ضدعفونی‌شده استفاده کنند که ناشی از تماس آن‌ها با شاخ و برگ‌ها، آسیب به سلامتی درختان وارد نشود.

رعایت نکات مربوط به پیوند زدن درخت سیب؛ شرط لازم برای افزایش باردهی موثر

تجربه موفق از پیوند درخت سیب با انتخاب بهترین نهال‌ها

خرید بهترین واریته یا نهال سیب، نقشی مهم در داشتن درخت سیبی سالم و مقاوم در برابر بسیاری از بیماری‌ها ایفا می‌کند. همچنین کشاورزان با این کار،‌ درختان سیبی خواهند داشت که بسیار گزینه‌های مناسبی برای پیوند زدن با سایر درختان میوه محسوب می‌شوند. به‌ همین دلیل در این مقاله، در مورد انواع پیوند به درخت توضیحاتی ارائه کردیم تا کشاورزان با انتخاب مناسب‌ترین روش پیوند به نتایج مطلوبی از انجام چنین کاری دست پیدا کنند. به‌علاوه، اگر کشاورزان قصد خرید نهال سیب با این ویژگی‌ها را دارند، از طریق همین سایت و انتخاب نوع نهال، قادر به خرید محصول مورد‌نظر با قیمت و کیفیت مناسب خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *