هرس درخت گردو چگونه است؟ نکات مهم هرس نهال گردو چیست؟

هرس درختان اهمیت بسیار زیادی در رشد بهتر درخت گردو و ارائه محصول پربار دارد. البته باید به فصل هرس و چگونگی هرس کردن صحیح توجه کنید تا از آسیب نهال گردو جلوگیری شود. به طور مثال بهترین فصل هرس تابستان است چرا که در فصل زمستان به دلیل رطوبت بالا قارچ و آفت تمایل بیش‌تری برای رشد و نابودی درختان دارد. بنابراین با در نظر گرفتن این نکات در آینده می‌توانید محصول سالمی داشته باشید و  سود خوبی از فروش آن بدست آورید.

بهترین زمان هرس درخت گردو

"بهترین

 

یکی از سوالاتی که پس از کاشت نهال گردو برایتان پیش می‌آید این است که بهترین زمان هرس درخت گردو چه فصلی است؟ بهترین فصل برای هرس، تابستان بوده و می‌توانید ابتدای تیر تا مهرماه این درخت را هرس کنید. توجه داشته باشید فصل زمستان اصلا فصل مناسبی برای هرس این درخت نیست و خیلی زود درخت نابود شده و در این فصل با توجه به رطوبت هوا، فرصت بسیار زیادی برای رشد قارچ و آفت‌ها فراهم می‌شود و اگر آن را هرس کنید، درخت در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرد.

روش هرس درخت گردو

هرس درخت گردو برای حفظ سلامت و ساختار درخت بوده و همچنین برای این‌که درخت به زودی محصول دهد، این کار بسیار ضروری است. این درخت عمر طولانی داشته و همچنین دارای محصول فراوان بوده و از چوب‌های این درخت نیز استفاده‌های زیادی می‌شود. بهترین روش هرس این درخت این است که باید در سال‌های ابتدایی کاشت درخت، هرس را انجام دهید چرا که شما در اصل در حال فرهم دهی درختان گردو برای سال‌های آینده هستید. یکی از نکات مهم در هرس این است که حد فاصل شاخه‌های داربست و سطح زمین را در نظر بگیرید. این مورد می‌تواند تنه اصلی و شاخه‌های جانبی را از هم متمایز کند. کم‌ترین فاصله شاخه‌های فرعی با زمین باید ۱.۵ متر باشد تا میوه با کیفیت‌تری بدست آید. در غیر این صورت نور آفتاب را به صورت کافی دریافت نکرده و برگ‌های آن پژمرده و ضعیف می‌شوند.

نکات مهم هرس نهال گردو

برای هرس درختان گردو باید نکات زیر را رعایت کنید تا یک محصول با کیفیت داشته باشید:

  • در هرس شاخه‌های اصلی که به تنه درخت وصل هستند نباید در زمان عملیات دستکاری شوند و باید برای هرس، شاخه‌های فرعی را انتخاب کنید.
  • شاخه‌های فرعی بالای درخت مانع رسیدن نور و هوای مناسب به شاخه‌های پایین‌تر می‌شوند. با این شاخه‌ها باید عملیات هرس را شروع کنید تا رشد بهتر شاخه‌های زیرین حاصل شود.
  • شاخه‌هایی که قرار است هرس شود را باید با زاویه ۴۵ درجه برش بزنید. با این‌کار شاخه‌های تازه هرس شده می‌توانند مواد مغذی را دریافت کنند تا سالم بمانند.
  • شاخه‌های قطور بیش‌ترین مواد مغذی را جذب می‌کنند و این فرصت را از شاخه‌های جوان‌تر می‌گیرند. بهتر است این شاخه‌ها را برای هرس انتخاب کنید.
  • شاخه‌هایی که حالت انشعابی پیدا کرده‌اند در هم فرو رفته و امکان رشد بیش‌تر را ندارند، می‌بایست آن‌ها را هرس کنید تا مواد مغذی به سایر شاخه‌ها برسد.
  • شاخه‌های ضعیف را هرس کنید چرا که مواد مغذی را دریافت می‌کنند اما رشد چندانی ندارند.

شناخت نحوه هرس درختان گردو به صورت اصولی

هرس درختان گردو

با توجه به نظر کارشناسان و باغداران، درخت گردو نیازی به هرس کردن بیش از اندازه یا خارج از فصل هرس ندارد. بهترین زمان همانطور که گفته شد در پاییز و انتهای زمستان است و دلیل این موضوع شیره ریزی بیش از اندازه درخت بوده و اگر در فصل بیداری آن را هرس کنید، حشره‌ها و مورچه‌های موذی به آن جذب شده و به درخت آسیب می‌رسانند. بهتر است برای گسترش اصولی درخت و رسیدن نور آفتاب به تمامی شاخ و برگ‌های آن، هر سال حدود یک پنجم تاج را هرس کنید. اگر شاخه‌های مرده وجود دارند با توجه به آموزش هرس درخت گردو آن را به بهترین شکل انجام دهید.

هرس درخت گردو در شاخه های مرکزی

بهتر است برای این‌کار شاخه‌های مرکزی درخت خود را پیدا کرده و شاخه‌هایی که در قسمت بالاتر آن قرار دارند را نگه دارید و باقی اضافات آن را ببرید. در این صورت نور آفتاب نور به شاخه‌های میانی راحت‌تر می‌رسد و همچنین هوا خیلی راحت‌تر میان شاخه‌ها گردش کرده و از خفگی درخت گردو جلوگیری می‌کند. برخی از شاخه‌های مرکزی به سمت بالا رشد می‌کنند و برای جلوگیری از این‌کار و شکل گیری ساختار درست درخت گردو در سال‌های اولیه بهتر است به وسیله قیچی باغبانی آن‌ها را برش دهید.

هرس درختان گردو در شاخه های مماس

یکی از عوامل جلوگیری از رشد درخت گردو به صورت استاندارد حذف شاخه‌هایی است از روی هم عبور می‌کنند، به هم چسبیده‌اند و به موازات هم رشد کرده‌اند. این مدل شاخه‌ها علاوه بر این‌که جلوی دسترسی به تنه اصلی درخت را می‌گیرد، روی ظاهر درخت گردو نیز تاثیر منفی دارند. بهتر است این مدل شاخه‌ها را از تنه اصلی درخت قطع کنید تا باعث نشاط درخت گردو شوید.

انواع هرس درخت های گردو

بررسی انواع هرس درخت گردو

به طور کلی هرس درختان گردو به دو دلیل انجام می‌شود. باغدار به هدف شکل دهی و ثمردهی هرس را انجام می‌دهد تا درخت بهترین محصول را ارائه کند. به انواع هرس درخت گردو توجه داشته باشید تا بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

هرس درخت گردو با هدف شکل دهی

نحوه هرس کردن به این صورت است که در سال‌های ابتدایی که شاخه‌ها هنوز قطور و بلند نشده‌اند انجام می‌شود. بهترین زمان هرس با هدف فرم دهی درخت گردو انتهای پاییز است. اگر نگرانید که جوانه‌های تازه زخمی شوند یا مجدد از ناحیه هرس شده، رشد کنند؛ می‌بایست با استفاده از چسب باغبانی جای زخم هرس را بپوشانید شاید به دلیل کوچکی نهال شاخه، درخت هنوز مشخص نباشد اگر در این زمان قصد هرس درخت را دارید، باید تنه اصلی حذف شود.

هرس درخت گردو به منظور ثمردهی بیش‌ تر

نحوه هرس در این روش این است که به منظور افزایش میوه باغدار سالی یک‌بار شاخه‌های کناری و رقابتی که توان درخت را می‌گیرند، حذف کنید. بهترین زمان برای ثمر دهی بیش‌تر انتهای فصل زمستان است. البته برخی باغداران از ابتدای تیر تا انتهای شهریور نیز این‌کار را انجام می‌دهند.

هرس درخت گردو یک ساله

برای هرس نهال گردو یک ساله مثل نهال گردو چندلر یک ساله، به این نکته توجه کنید که بهتر است فاصله شاخه جانبی از سطح زمین حدودا ۱۵ سانتی‌متر باشد و کم‌تر از این اندازه مناسب نیست. هرس شاخه‌های جانبی که به سمت تنه اصلی برگشته یا معیوب و بیمار هستند بهتر است قبل از این‌که قطور شوند، انجام گیرد.

نحوه هرس درخت گردو از ۱ تا ۵ سالگی چگونه است؟

ارتفاع نهال گردو نشان‌گر رشد نهال و سرعت باروری آن است در نهال‌هایی که بیش از ۱۲۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند به ازای هر سانتی‌متر بیش‌تر، یک سال محصول دهی درخت به تاخیر می‌افتد به همین علت یک سال پس از کاشت نهال از ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌متری به صورت مورب هرس کرده و برای جلوگیری از تجمع بیماری آفات، نوک ساقه را ببرید و محل برش را با چسب باغبانی بپوشانید.

هرس برای نهال گردو یک ساله

هرس سال اول اهمیت زیادی دارد. در حالت کلی در این زمان برای ایجاد سه بازوی اصلی که زاویه باز نسبت به ساقه دارد، جوانه اصلی به نفع جوانه فرعی باید بریده شود. با رعایت این نکته درخت را در برابر بادهای تند و باردهی زیاد مقاوم می‌کنید.

هرس درخت گردو در سال دوم

در سال دوم ۲ هرس به نام زمستانه و هرس سبز انجام می‌گیرد. در هرس زمستانه ۳ شاخه اصلی که در سال پیش نگه داشته شده بود بر اساس ضخامت و میزان خشبی بودن چوب آن، بین یک سوم تا یک پنجم انتهایی جوانه بیرونی را قطع کنید. در هرس سبز برای کنترل رشد رویشی درخت در فصل زمستان نوک شاخه‌ها را هرس کنید همچنین پاجوش‌ها باید قطع شود تا درخت فرم جارویی به خودش نگیرد.

هرس کردن درختان گردو در سال سوم و چهارم

در این دو سال هرس به صورت زمستانه است.

نحوه هرس برای درخت گردو در سال پنجم

این سال، سال باروری درخت محسوب می‌شود. در صورتی که درخت گردو قدرتمند باشد، فقط نوک‌های غیر مفید شاخه‌ها را حذف کنید.

کلام آخر

وجود شاخه‌های اضافی در درختان باعث عدم گردش هوا و رسیدن مواد مغذی به شاخه‌های اصلی می‌شود بنابراین باید هرس کردن درخت گردو را جدی بگیرید. به طور کلی هدف از هرس کردن شکل دهی و ثمردهی درخت است که علاوه بر زیبایی نهال گردو باعث باردهی بیش‌تر آن می‌شود. هرس کردن به دو صورت مماس و هرس شاخه‌های مرکزی انجام می‌شود که در هرس شاخه‌های مماس شاخه‌هایی که روی هم رشد کرده‌اند را می‌بایست ببرید و در هرس شاخه‌های مرکزی، پس از پیدا کردن شاخه‌های اصلی، شاخه‌های اضافی متصل به آن باید بریده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *